Ciało po śmierci – jak można zagospodarować?

18 cze 2022

Śmierć bliskiej osoby to straszna tragedia, która odznacza piętno w dalszym życiu. Dusza odchodzi, a ciało jednak pozostaje i trzeba coś z nim zrobić. Wiele osób spisując testament, sugeruje już swoim bliskim, co mają zrobić z ciałem. Co ogólnie można zrobić z martwym ciałem po śmierci? Jakie rozwiązania są legalne? O tym wszystkim piszemy właśnie w tym artykule.

Tradycyjny pochówek

Analizując przepisy prawne, odnoszące się do kwestii chowania zmarłych nie widać od wielu lat powiewu zmian. Przepisy obecnie określają jednoznacznie, że zmarłe ciało może być pochowane na cmentarzu lub skremowane. W pierwszej metodzie z pewnością przyda się worek na zwłoki. Następnie ciało zostaje przewiezione do domu pogrzebowego, a stamtąd do ziemnego grobu lub w katakumbach. Od kilku lat widać zmieniające się trendy w kwestii chowania bliskich. Coraz więcej osób decyduje się na kremacje zwłok. Niestety jednak polskie prawo zakazuje przechowywania prochu bliskiej osoby w domu lub rozsypania w dowolnym miejscu. Tak więc odtworzenie wzruszającej sceny, jak w amerykańskim filmie niestety nie wchodzi w grę. Po kremacji urna musi zostać przechowywane w kolumbariach. To dedykowane miejsce na urny, przyjmujące formę ściany pamięci. Na ten moment w Polsce działa aż 600 krematoriów.

Pożegnanie w morzu

Pogrzeb odbywający się na brzegu morza jest jak najbardziej legalny w naszym kraju. Zarówno prochy, jak i ciało mogą zostać zabrane przez morskie fale. Problem w tym, że taka możliwość pojawia się w określonych sytuacjach. Takie obrządki są dopuszczalne, jeśli osoba zmarła była wtedy na wojennym okręcie. Jeśli statek nie zatonął, to ciało musi zostać dostarczone na ląd i tam należy zorganizować pogrzeb. Chowanie w morzu jest jednak dostępne w USA i Wielkiej Brytanii. Ta ciekawa alternatywa wobec tradycyjnego pogrzebu nie jest jednak tania, ponieważ taka ceremonia potrafi kosztować nawet 3 tys. dolarów.

Przyjęcie ciała przez instytucję badawczo-naukową

Spotykane są także sytuacje, w których osoba zmarła przed śmiercią życzy sobie, aby ciało trafiło do instytucji badawczej. Jest to jak najbardziej możliwe za pomocą oficjalnego dokonania aktu przekazania zwłok na cele naukowe. To tak naprawdę nic nadzwyczajnego, ponieważ studenci medycyny nie uczą się jedynie samej teorii z podręczników. Dostęp do zwłok był fundamentem poznania ludzkiej anatomii. W dawnych czasach naukowcy badali ludzkie ciało na zmarłych niewolnikach, bezdomnych czy przestępcach, czyli na zwłokach, o które nikt się nie upomni.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.