Co zrobić z ciałem zmarłego psa?

27 lut 2022

W życiu każdego posiadacza psa zawsze przychodzi smutny czas pożegnania futrzanego przyjaciela. Gdy piesek zdechnie, trzeba podjąć decyzję na temat pochówku zwierzęcia. Wiele osób decyduje się na rozwiązanie niezgodne z prawem, czyli pochowanie psa w ogrodzie. W przypadku donosu sąsiada lub interwencji osoby postronnej opiekun może zostać oskarżony o szkodnictwo leśne czy polne. Mandat wtedy wynosi 1000 złotych. Aby uniknąć takiej sytuacji, przeczytaj nasz artykuł na temat innych rozwiązań.

Jak zabezpieczyć ciało martwego psa?

Ciało zmarłego zwierzątka, jak każdy organizm zaraz po śmierci zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, który przyciąga owady. Pośmiertny skurcz może usztywnić stawy, a cały taki proces może trwać od 10 min do 3 dni. Powstanie skurczy zazwyczaj wiąże się z przechowywaniem zwłok w pomieszczeniu, gdzie jest ciepło. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto przenieść ciało w chłodne miejsce i wsadzić we worek na zwłoki. Zanim jednak włożymy do worka, należy dobrze zabezpieczyć ciało zmarłego pupila. W tym celu warto założyć rękawice, ponieważ bardzo często dochodzi do uwolnienia płynów ustrojowych. Jeśli nie mamy worka, to możemy owinąć ciało ręcznikiem lub prześcieradłem. Samo nakrycie powinno mieć jednak dużą powierzchnię, aby móc w całości owinąć ciało.

Kremacja zmarłego przyjaciela

Czasami śmierć futrzanego pupila jest zbyt bolesna i organizacja własnego pochówku jest zbyt trudna. Z pomocą przychodzą kliniki weterynaryjne. W klinice można zostać ciało, a następnie zwłoki zostaną przetransportowane do krematorium i spopielone. W całym procesie właściciel może otrzymać urnę z prochami swojego zwierzęcia. Taki sposób jest bardzo często preferowany z uwagi na estetykę i cenę całego procesu. Ceny są uzależnione jednak od miejsca świadczenia usługi. Przykładowo w Warszawie koszt eutanazji chorego psa kosztuje 200 zł. W mniejszych miejscowościach taka usługa może być o 50 zł tańsza.

Cmentarz dla zwierząt

Jeśli nie jest możliwa kremacja, wtedy ciekawą propozycją jest pogrzeb organizowany na cmentarzu zwierzęcym. Zazwyczaj są one lokalizowane na obrzeżach miast, gdzie jest dużo zieleni. Tak jak cmentarz, na którym leżą ciała zmarłych osób, również na cmentarzach zwierzęcych stawia się mogiły zawierające kwiaty czy na przykład fotokryształ na pomnik. Takie rozwiązanie pozwala „odwiedzać” zmarłego przyjaciela. Właściciele mogą przynieść kwiaty i zapalić znicz. Cmentarze tego typu działają tak samo jak ludzkie nekropolia. Najstarszy cmentarz dla zwierząt w Polsce jest zlokalizowany w Koniku Nowym w województwie mazowieckim.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.