Czy bitomaty są bezpieczne? Kilka faktów
Kryptowaluty i inwestycja w nie oraz obrót walutą cyfrową stają się coraz popularniejszym systemem płatniczym już nie tylko za granicą, ale i w Polsce. Coraz więcej bitomatów, czyli bankomatów kryptowalutowych, pojawia się w naszych miastach, pytanie więc nasuwa się samo… czy to bezpieczny sposób płatniczy? Już tłumaczymy!
Bitomaty – ale nie tylko bitcoin
Bitcoin rozprzestrzenił się w wielu krajach z zaskakującą szybkością i nadal rozwija swoje skrzydła. Aby wzmocnić jego pozycję na rynku oraz spopularyzować obrót kryptowalutą, w wielu miastach Polski pojawiają się bitomaty – wszystko po to, by wesprzeć inwestorów szybkim dostępem do zarówno tej wiodącej kryptowaluty, jak i pozostałych walut. Choć nazwa „bitomaty” szczególnie kojarzy się z bitcoinem, w BTM-ach wypłacić z konta w formie gotówki lub kupić za gotówkę możesz też najczęściej Etherum (ETH), Litecoin (LTC) czy Dash. Bitomaty lokalizuje się najczęściej w miejscach dostępnych 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, a aby z nich skorzystać, nie potrzebujesz konta bankowego.
Bitomaty łączą się z giełdą
Podczas gdy konwencjonalny bankomat (ATM) łączy Cię z Twoim kontem bankowym, bitomaty (BTM) łączą Cię bezpośrednio z giełdą. Transakcje mają więc znacznie bardziej anonimowy charakter. Bankomat kryptowalut, choć tak się nazywa, raczej swoim działaniem przypomina kiosk, w którym możesz dokonać zakupu kryptowaluty za gotówkę. Jedyne, czego potrzebujesz, to aplikacji telefonicznej – tak zwanego portfela, dzięki któremu zakupiony bitcoin trafi do Twojej puli. A jako że z bitomatu możesz także wypłacić bitcoin za gotówkę – bez problemu możesz możesz operować nią według własnych potrzeb na rynku, nie informując bankowości o swoim obrocie.
Bitomtaty – czy to bezpieczne?
Choć firmy zajmujące się wprowadzaniem na rynek swoich urządzeń dbają o najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa, a także szybkość i łatwość obsługi poprzez nowoczesny interfejs, jako że bitomaty pracują online, istnieje ryzyko ataku hakera – jak w przypadku każdego innego urządzenia z dostępem do sieci. Jest to jednak tylko teoria. W praktyce podejmowane transakcje, czyli przepływ bitcoina pomiędzy giełdą a Twoim portfelem, są tak szybkie, że praktycznie natychmiastowe i kończą się od razu, gdy odchodzisz od stanowiska. Do tej pory bitomaty w Polsce i poza jej granicami w sieci zyskują pozytywne opinie (może poza opiniami o nieraz wysokiej prowizji – w przeciwieństwie do zakupu kryptowaluty online) i cieszą się uznaniem milionów inwestorów na całym świecie.