Czym sugerować się, kupując worki na śmieci?

Dezorientuje Cię żargon techniczny pojawiający się na opakowania worków na śmieci? A może wielokrotnie zdarzyło Ci się dokonać zakupu worków, które nie były przystosowane do Twojego kubła lub nie odpowiadały Twoim wymaganiom? Wbrew pozorom wybór worka na śmieci wcale nie jest tak prostą kwestią. Na szczęście jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc!

Kilka pytań pomocniczych...

Zanim rozpoczniesz zakupy, wpierw musisz poznać odpowiedzi na pytania, dzięki którym łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni worek. Wiele z nich różni się na przykład grubością, sposobem zamykania, głębokością, a nawet kolorem; od tego, jakich udzielisz odpowiedzi, będzie zależał więc wybór końcowy. Do tego w części sklepów zajmujących się sprzedażą specjalistycznych worków znajdziesz worki na odpady przemysłowe czy też worek na zwłoki; przy takim nagromadzeniu produktów różnego rodzaju naprawdę łatwo się pogubić. O jakich pytaniach mowa?

Przede wszystkim: stacja końcowa

Gdzie Twoje odpady trafią docelowo? W przypadku śmieci kompostowych potrzebny będzie worek nadający się do kompostowania. Za to w przypadku śmieci trafiających na wysypisko, możesz użyć worków przezroczystych – w nich powinny jednak znaleźć się tylko odpady o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Natomiast kolorowe worki to worki na odpady nadające się do recyklingu. Czy wiesz, że w całej Polsce obowiązują jednolite oznaczenia, a wszystko to za sprawą Rozporządzenia Ministra Środowiska? Utarło się, że do niebieskich worków powinien trafić papier, do żółtych –plastik i metal, za to do worków zielonych – szkło. Brązowy worek zapełnić powinniśmy odpadami BIO, natomiast worki czarne to domowe odpady zmieszane lądujące w kubłach na śmieci.

Jaki rozmiar worka wybrać?

Zastanów się, jaki rodzaj zawartości znajdzie się w worku. Na przykład, jeśli wiesz, że będziesz mieć odpady, które będą całkiem sporo ważyły, będzie Ci potrzebny worek przede wszystkim mocny, wytrzymały i nieco większy, by nie zapełniać go po brzegi, a łatwiej zamykać i wynosić (polecamy worki o pojemności od 120 l). Za to dostępne worki o pojemnościach 10 i 35 l świetnie sprawdzą się w przypadku koszów pod biurkiem w gabinecie czy w koszu łazienkowym. Warto zapamiętać, że do typowych kubłów w wielu polskich domach zwyczajowo chowanych w szafce pod zlewem najczęściej mieści się worek 60 l, ewentualnie 80 l.

Jaki rodzaj zamknięcia?

Do najpopularniejszych należą worki standardowe, bez udoskonaleń – atrakcyjne ze względu na niską cenę, jednak ostatecznie cienkie, do tego konieczne w zawiązywaniu. Kolejną możliwością są worki z uszkami, czyli paskami, które zawiązuje się po wypełnieniu worka (taki bywa zwykle wykonany z mocniejszych materiałów). Natomiast najbardziej polecanymi, lecz najdroższymi, a zarazem najbardziej wytrzymałymi są worki z taśmą ściągającą. Czy jednak to właśnie ich potrzebujemy? Wszystko, jak zwykle, zależy od naszych własnych preferencji.