Jak robić dobre zdjęcia?
Chcąc zacząć swoją przygodę z fotografowaniem, wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest ważne przy wykonywaniu zdjęcia. Zarówno odpowiedni sprzęt, jak i parę prostych trików pomogą Ci w uwiecznieniu najlepszych momentów z życia Twojego i Twoich bliskich. Wiele zależy również od obróbki zrobionych fotografii.
Zainwestuj w odpowiedni sprzęt
Pierwszą podstawową sprawą jest fakt, że nawet najlepszy fotograf nie wykona zdjęcia na byle jakim sprzęcie. W wykonaniu profesjonalnych zdjęć pomoże Ci Canon EOS R5. Pozwala na robienie doskonałych zdjęć pełnoklatkowych, jego rozdzielczość to 45 Mpix, a czułość mechanizmu i obsługa ISO 51200 gwarantują doskonałe efekty przy słabym oświetleniu. Model ten został wyposażony w pięcioosiowy stabilizator obrazu, który może współpracować z systemem stabilizacji zamontowanym w obiektywie. Kolejną sprawą jest poznanie swojego sprzętu. Weź do ręki instrukcje i pobaw się różnymi trybami i funkcjami, aby samemu najlepiej dostosować je pod wykonywane zdjęcie. Nie należy bać się eksperymentować, to, że w instrukcji zalecane jest użycie jakichś konkretnych ustawień, nie oznacza, że musimy się do tego w pełni dostosowywać. Dobry sprzęt mimo wszystko wykona za Ciebie część pracy.
Rób zdjęcia, a te słabe wyrzucaj do kosza
Ćwicz dobre robienie zdjęć poprzez praktykę. Jeśli wykonasz wiele zdjęć, nie bój się tych gorszych wyrzucić do kosza. Jeśli zostanie Ci choć jedno dobre zdjęcie w miesiącu, to już jest wielki sukces. Staraj się, aby światło zawsze było korzystne, a modele, którzy znajdują się na zdjęciu, nie byli sztywni i nie przypominali manekinów. Robiąc zdjęcia, stawiaj na prostotę. Im mniej obiektów w kadrze, tym łatwiej dobrze je uchwycić. Ponadto, zanim wykonasz fotografię, jeśli to możliwe - poznaj dany obiekt. Obejrzyj go dookoła i zadecyduj, z której strony prezentuje się najkorzystniej.
Łatwe sposoby na lepsze zdjęcia
Na początek możesz wgrać najnowsze oprogramowanie do swojego aparatu. Jest ono dostępne na stronie producenta i pozwoli na wyeliminowanie pojawiających się błędów. Nadawaj przedmiotom na zdjęciu ostrości poprzez zamykanie i otwieranie przysłony. Kolejną ważną kwestią jest stabilizacja obiektywu. Niektóre aparaty mają możliwość kalibracji różnych obiektywów z poziomu korpusu. Ponadto zadbaj o korpus i matrycę, aby na zdjęciach nie znajdowały się plamki i kreski. Często w lustrzankach osiadają pyłki oraz kurze, które zakłócają odbiór obrazu. Na koniec znajdź dobry program graficzny i skorzystaj ze szkoleń z obróbki zdjęć. Tym sposobem można uratować ciekawe zdjęcie, z którego nie jesteśmy do końca zadowoleni.