Jak stworzyć dobry kryminał?

Tacy autorzy jak Remigiusz Mróz czy Katarzyna Bonda od kilku lat cieszą się gigantyczną popularnością. Dzięki im kreatywności oraz ciężkiej pracy coraz więcej Polaków wraca do czytania książek, co zdecydowanie należy uznać za dobrą wiadomość dla naszego społeczeństwa. Dobry kryminał nie jest jednak prostą sprawą, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów pracy tych wyjątkowych twórców.

Współpraca z producentem

Książki przyciągają wielu czytelników, podobnie jak ich ekranizacje widzów przed telewizory. Warto już po pierwszym sukcesie połączyć siły z odpowiednią telewizją, która pozwoli naszej produkcji wyjść na szerokie wody. W końcu to telewizja oraz platformy streamingowe mimo wszystko stanowią zdecydowanie większe pole do promocji, aniżeli słowo pisane. Do takich produkcji potrzeba nie tylko odpowiedniego reżysera, ale również właściwie przygotowanej scenografii. Z jednej strony potrzebujemy takich rekwizytów jak fałszywa broń czy też worek na zwłoki. Warto to połączyć również z efektami specjalnymi oraz dźwiękowymi, dzięki którym będziemy w stanie jeszcze mocniej dotrzeć do naszych widzów.

Inspiracja każdego dnia

Kreatywność autorów praktycznie nie zna granic. Możemy podczas jednego spaceru zauważyć coś, co spowoduje przesunięcie się wajchy do napisania fantastycznej historii. Oczywiście w żadnym stopniu nie można się nastawiać na sukces za pierwszym razem. Najwięksi autorzy bardzo wyraźnie podkreślają, że ich wydane książki to zaledwie ułamek tego, co napisali. Wiele fabuł nie miało prawa bytu, aczkolwiek pisarze zauważali to dopiero po kilkudziesięciu, a czasami nawet kilkuset stronach. Niemniej jednak szukali oni natchnienia praktycznie wszędzie. Dlatego poza uporem i wiarą we własne umiejętności musimy także pamiętać o czerpaniu garściami z najbliższego społeczeństwa oraz ogólnodostępnych informacji.

Wzrok na północ

Kino noir znalazło sympatyków na całym świecie, także w Polsce. Nie wzięło się ono znikąd. Poprzez skandynawski chłód w okolicach Sztokholmu, Oslo czy Kopenhagi narodziło się naprawdę niebywale dużo makabrycznych historii mrożących krew w żyłach. Próżno w nich szukać szczęśliwego zakończenia, które w najlepszym wypadku można określić jako słodko-gorzkie. W Polsce także czerpiemy mnóstwo inspiracji z takich produkcji. Mowa tutaj zarówno o książkach, jak również samej kinematografii. Nad Wisłą powstaje coraz więcej takich powieści i seriali, które bardzo mocno przypominają kryminały kręcone w Danii, Szwecji czy Norwegii.