Oszczędny dom - jak to zrobić tanio?

Wielu z nas wydaje się, że ekologiczny i oszczędny dom musi dużo kosztować. Wyobrażamy sobie nowoczesne budynki i drogą technologię, która pozwala nam zużywać optymalne ilości energii. Taka wizja nie koniecznie jest prawdziwa, bo w domu możemy wprowadzić wiele zmian, małych i dużych, które pozwolą nam osiągnąć oszczędność w niektórych obszarach. Jak to zrobić?

Zadbaj o instalacje elektryczne

Jedną z podstawowych rzeczy, na których możemy oszczędzić, jest prąd. Oczywiście można ograniczyć ilość podłączonych do sieci urządzeń i racjonalniej korzystać z oświetlenia w domu. Jednak na wyższe rachunki, szczególnie w starszych budynkach, wpływa również instalacja elektryczna. Od lat niewymieniane przewody wykonane z aluminium to przepis na wysokie rachunki. Mają one tendencję do przegrzewania się i wytwarzania strat energii, ale podatne są też na awarie, które wymuszą na Tobie przeprowadzenie remontu.

Kable energetyczne w instalacjach domowych powinny być wykonane z miedzi i spełniać aktualne wytyczne. To gwarantuje szczelność i oszczędność, ale też bezpieczeństwo całej sieci elektrycznej w domu. Położenie odpowiednich przewodów - izolowanych i o prawidłowej grubości do danego zastosowania - gwarantuje uniknięcie trudnych do usunięcia awarii i niebezpieczeństw związanych ze zwarciami. Nie zapomnij też o podzieleniu instalacji na kilka obwodów.

Fotowoltaika w każdym domu

Warto postawić na ekologiczne rozwiązania, bo pozwalają one zadbać o środowisko, oszczędzając jednocześnie na rachunkach za prąd czy ogrzewanie. Energia pozyskana ze światła słonecznego może zastąpić część tej pozyskiwanej z prądu i gazu.. W ten sposób część opłat znacznie spadnie dzięki małej, przydomowej elektrowni.

Inwestycja w panele wydaje się spora, ale warto ją rozważyć. Inwestycja szybko się zwraca i zaczyna zarabiać, szczególnie że większość gmin oferuje pomoc finansową przy wprowadzaniu tego typu rozwiązań. Nawet jeżeli zdecydujesz się na najtańsze panele fotowoltaiczne, nie będą one mniej funkcjonalne. Pamiętaj jednak, że wybór takiej instalacji należy dopasować do wielkości domu i jego zapotrzebowania na energię.

Ogrzewanie i izolacja budynku

Świetnym rozwiązaniem są też maty grzewcze. Wykorzystywane są one w ogrzewaniu ściennym i podłogowym, umożliwiając bardziej równomierne ogrzewanie pomieszczeń. Warto rozważyć wykorzystanie takiej technologii przy okazji wykonywania w domu większego remontu.

Nie można zapomnieć, że jednym z najważniejszych elementów oszczędnego domu będzie odpowiednia izolacja murów i dachu. Dzięki niej budynek tracić będzie mniej energii, a co za tym idzie, rachunki w chłodniejszych miesiącach roku zauważalnie się obniżą. Warto zatem zdecydować się na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, bo są to inwestycje, na których oszczędzać będziesz przez lata.